Co robić, kiedy wygrasz dużą kwotę?

Wysokie wygrane są marzeniem chyba każdego, kto decyduje się grać w lotto. Kiedy kumulacja lotto okaże się dla nas pomyślne i wygramy dużą sumę pieniędzy, jesteśmy szczęśliwi, jednak obawiamy się wszystkich formalności związanych z odbiorem pieniędzy.

Duża wygrana Lotto - co robić?

Ze względów bezpieczeństwa lepiej nie oznajmiać całemu światu, że wygraliśmy w lotto, lepiej też zrezygnować z podawania kwoty w miejscach publicznych. Jeżeli chodzi o załatwianie formalności, należy zacząć od kuponu. Musi on być w idealnym stanie, tak, żeby nie budził zastrzeżeń co do jego oryginalności. Jeżeli osoby odpowiedzialne za wypłaty uznają, że z naszym losem jest coś nie w porządku, mogą zdecydować nie wypłacać nam pieniędzy. W tym momencie warto wspomnieć o konieczności odpowiedniego przechowywania losu. Włóżmy go do koperty i unikajmy wszelkiego jego zaginania, czy zabrudzeń.

Większe kwoty pieniędzy wypłacane są w zakładach totalizatorów sportowych, których w naszym kraju jest siedemnaście. Powinniśmy stawić się w jednym z nich z naszym kuponem i dowodem tożsamości. Mamy na to czas przez sześćdziesiąt dni, od momentu, kiedy zostały ogłoszone wyniki lotto. Jeżeli chodzi o samą wypłatę, mamy do wyboru kilka możliwości jej realizacji. Jest to przeważnie przelew na konto, lub czek. Pieniądze wypłacane w takich formach są zazwyczaj bezpieczne. Kiedy jednak zdarzy się nam wygrać naprawdę duże pieniądze, to jest kilkadziesiąt tysięcy, lub nawet kilka milionów, warto, żebyśmy podzielili tę sumę i wpłacili ją na różne konta.

Kwestie podatkowe - kto płaci podatek od wygranej?

W przypadku większej wygranej, konieczne jest odprowadzenie podatku do Urzędu Skarbowego. Jest to podatek dochodowy od wygranych, który wynosi dziesięć procent naszej wygranej. Nie musimy go jednak płacić, ponieważ ten obowiązek spoczywa na totalizatorach sportowych. Cała suma, którą wygraliśmy jest sumą netto i zostaje ona przelana na nasze konto w całości. Oprócz pokwitowania nie mamy obowiązku zajmować się innymi formalnościami. Wszystkie problemy podatkowe i zasadyzostały przedstawione w krótkim poradniku https://www.wynikilotto.net.pl/artykuly/lotto-a-podatek,160/. Przeczytaj za wczasu żeby wiedzieć co cię czeka i nie denerwować się - bo i po co?

Inni piszą o nas: https://pomorska.pl/kolejna-wysoka-wygrana-w-gre-keno-w-regionie/ar/c1-15478826 , oraz: https://znin.naszemiasto.pl/lotto-wysoka-wygrana-w-keno-w-powiecie-zninskim/ar/c1-8171755